logotipas
Curly coat syndrome – garbanoto kailio sindromas

Dar viena Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių liga, kurios galima išvengti veisiant tik genetiškai patikrintus šunis.
Daugelis mano, kad didžiausia šio sindromo bėda – paprasčiausiai pernelyg garbanotas šuns kailis, kas yra laikoma trūkumu vertinant kavalieriaus karaliaus Karolio spanielį pagal veislės standartus. Tačiau Curly coat syndrome yra rimta įgimta odos, kailio, nagų ir akių liga. Ji dar vadinama šiurkštaus kailio sindromu, o mokslinis jos pavadinimas – ichthyosis keratoconjunctivitis sicca.
Nustatyta, kad jos priežastis – autosominis recesyvusis genas, FAM83H geno mutacija. Šis sindromas vadinamas garbanoto / šiurkštaus kailio dėl to, kad jį turinčio kavalieriaus kailis būna nenormaliai garbanotas ir tai matyti šuniukui vos gimus. Tačiau toks šuniukas kenčia ir dėl itin sausų akių, o jam augant pablogėja ir odos būklė: išsivysto seborėja, pasireiškianti odos uždegimu ir padidėjusiu riebaluotumu. Neigiamai paveikti gali būti ir šuns dantys, dantenos ir kiti jungiamieji audiniai. Dauguma šuniukų, turinčių šį sindromą, ilgai neišgyvena.

Kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliams atliekami genetiniai tyrimai

Ši liga yra įgimta. Ją perduodantis genas nesunkiai nustatomas atliekant šunims, kuriuos ketinama veisti, DNR tyrimus. Jei šuniukų tėtis ir mama neturi šio geno, tai nei vienas vados šuniukas nesirgs šiuo sindromu. Nesirgs ir šių šuniukų vaikai, anūkai ir t.t. T.y. jei jums veisėjas sakys, kad šuniukų tėvai nėra tikrinti dėl šios ligos, nes jų tėvai jau buvo patikrinti, būkite ramūs, vadinasi ligai plisti kelias buvo užkirstas jau anksčiau. Tuo įsitikinti galite paprašę genetinių tyrimų išrašus arba patikrinę įrašus šuniuko kilmės dokumentuose. Prie šuniuko tėvų, senelių ar prosenelių vardų bei titulų turėtų būti įrašas DNA – CCS clear ar pan.
Atlikti genetinį tyrimą galima JK laboratorijoje Animal Health Trust (internetinis adresas – aht.org.uk). Šuns seilių mėginys į laboratoriją yra siunčiamas paštu. Seilių mėginį jums siuntimui paruoš veterinaras. Iš anksto internetu sumokėję už paslaugas, tyrimo rezultatų sulauksite el. paštu per kelias savaites. Yra ir kitų laboratorijų atliekančių genetinius tyrimus.

Parengta pagal cavalierhealth.org

Taip pat skaitykite
Kiek kainuoja šuniukas?
Kiek kainuoja vokiečių aviganis ar kavalieriaus karaliaus Karolio spanielis?  Kainos veislynuose gali labai skirtis. Kiekvienas veisėjas pats...
Ar alergiški kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliai?
Kadangi pati asmeniškai su kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių alergija nesu susidūrusi, o klausimo - Ar kavalieriukai alergiški?...
Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių veislės standartas
Veislės standartas – tai gairės, nusakančios idealias veislės savybes, temperamentą ir išvaizdą.  Savybės: žaismingas, meilus, visiškai bebaimis,...