logotipas
Kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliai: dusulio priepuoliai

Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių ligos: Reverse sneezing arba dusulio priepuolis – kodėl svarbu apie tai žinoti?

Staiga šuo pradėjo dusti, negali įkvėpti ar tiesiog laisvai kvėpuoti? Greičiausiai jį ištiko spazminis trumpas kvėpavimo sutrikimas, angliškai vadinamas Reverse sneezing. Kas tai yra ir kaip šuniui padėti?

Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių šeimininkams reikia žinoti apie dusulio priepuolius.

Dažniausiai susijaudinę kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliai staiga sustingsta ir ima prunkšti, lyg dusti, lyg springti negalėdami įkvėpti oro. Nors tai trunka trumpai, tačiau šeimininkai panikuoja nežinodami kaip padėti savo draugui, negalinčiam laisvai kvėpuoti. Čia galite pamatyti kaip atrodo dusulio priepuolis: https://www.youtube.com/watch?v=aampRwlHmEc

Gali tekti išgirsti, kad taip nutinka kavalieriams (beje ir kitoms bukanosėms veislėms) dėl jų liežuvio, kuris „kažką ten užspaudžia“. Tai nėra tiesa. Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielius ištinka šie priepuoliai dėl pailgėjusio minkštojo gomurio. Gomurys – tai viršutinė burnos dalis. Jį sudaro dvi dalys: priekinis kaulėtas kietasis gomurys ir galinis mėsingas minkštasis gomurys. Gomurys skiria burnos ertmę nuo nosies ertmės, o minkštoji jo dalis ryjant maistą dar ir uždaro nosiaryklę, kad į ją nepatektų maistas.
Pailgėjęs minkštasis gomurys yra ilgesnis už visą burnos ertmės ilgį, todėl jo galiukas patenka į kvėpavimo tako priekinę dalį, iš kur su įkvepiamu oru būna įtrauktas į gerklų ertmę ir čia kliudo oro patekimui į trachėją. Šuo nebegali kvėpuoti per nosį, nors stengiasi tai daryti, todėl ir pasigirsta springimo ar dusimo garsai. Taip yra todėl, kad kavalieriaus karaliaus Karolio spanielio snukis yra bukesnis ir dėl to visa kvėpavimo sistema suspausta labiau, nei tai yra įprasta nebukanosių šunų populiacijoje.

Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių veisėjai žino kaip jiems padėti.

Jei gomurys pailgėjęs ne itin daug ir nesukelia visiško kvėpavimo takų blokavimo, dauguma kavalierių sugeba patys juos atlaisvinti. Prunkštimą galima palengvinti priverčiant kavalierių kvėpuoti per burną, o ne per nosį. Tai padaryti galima viena ranka palenkus šuns galvą žemyn ir laikant pražiodytą snukį, o kita ranka užspaudus šnerves ir neleidžiant įkvėpti per nosį.
Esant sunkiems atvejams, šuo gali ir susmukti, jei oro įkvėpti negali pernelyg ilgai. Tokiais atvejais gali tekti šalinti gomurinio audinio perteklių chirurginiu būdu. Tai geriau daryti kol šuo dar yra jaunas.
Kaip kavalieriui užspausti šnerves galite pamatyti čia: https://www.youtube.com/watch?v=U5wi3OHSN6w&t=5s&list=WL&index=30
Deja, ši problema (nes nepavadinsi liga) nėra gydoma vaistais, ir jos negalima nustatyti genetiniais tyrimais, kad būtų galima eliminuoti iš veisimo šunis, perduodančius tai palikuonims. Veisėjams rekomenduojama dirbant savo darbą nesiekti dar labiau „nubukinti“ kavalierių snukio.
Parengta pagal cavalierhealth.org

 

Taip pat skaitykite
Kaip sužinoti, ar jums tikrai reikia šuns?
Vis mintimis grįžtu į šuniukų auginimo džiaugsmus ir rūpesčius. Tomis mintimis ir nutariau pasidalinti po to, kai...
Pirkti šuniuką su dokumentais ar be jų?
Šuns kilmės dokumentai - tai ne šiaip popieriukai, didinantys šuniuko kainą (ir tai ne skiepų pasas, kaip...
Ar būtina šunims valyti dantis?
Šunų parodontozė (periodontitas) - dažniausiai dantų nevalymo pasekmė. Tai labiau būdinga mažų veislių šunims, tokiems kaip kavalieriaus...