logotipas
Dry Eye Syndrome

Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių ligos: sausų akių sindromas. 

Veislynai dažniausiai atlieka veisiamiems šunims DNR tyrimus, kad išvengtų vienos iš skausmingų ir nepagydomų ligų – sausų akių sindromo. Tiesa Lietuvoje, šis tyrimas nėra privalomas norint veisti kavalierius, todėl jį atlieka ne visi veisėjai.

Dry Eye Syndrome – sausų akių sindromas – skamba paprastai, bet, deja, taip tik atrodo. Kaip nurodo Amerikos veterinarijos oftalmologų koledžas (ACVO), daug kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių kenčia nuo skausmingo genetinio sutrikimo, vadinamo sausų akių sindromu (keratitis sicca arba keratoconjunctivitis sicca – KCS). Moksliniai tyrimai rodo, kad kavalieriai turi didesnį polinkį į KCS (santykinė rizika – 11,5%), nei bet kuri kita veislė.

Sausa akimi vadinamas ragenos ir junginės uždegimas, sukeltas negebėjimo gaminti vandeningas ašaras. Jis dar vadinamas ašarų plėvelės nepakankamumu bei ašarų vandeningumo nepakankamumu. Kavalieriams ši liga nepagydoma.

Sausų akių sindromą turinčių kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių akys nepakankamai drėkinamos, dėl to jos tampa chroniškai sausos, degančios, randėja, vystosi skausminga ragenos opa, dėl kurios gali suprastėti rega. Esant šiam sindromui būtinas dažnas kasdienis vaistų naudojimas.

Kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliams sausų akių sindromą dažniausiai sukelia ašarų liaukų sunaikinimas, prie kurio prisideda imuninė sistema. Pirmieji simptomai – įsisenėjęs akių paraudimas, nuolatinės tirštos geltonai žalios išskyros (ypač rytais) ir plėvelės ant ragenos susidarymas.

Kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliams atliekami genetiniai tyrimai.

Ši liga yra įgimta. Ją perduodantis genas nesunkiai nustatomas atliekant šunims, kuriuos ketinama veisti, DNR tyrimus. Jei šuniukų tėtis ir mama neturi šio geno, tai nei vienas vados šuniukas nesirgs šiuo sindromu. Nesirgs ir šių šuniukų vaikai, anūkai ir t.t. T.y. jei jums veisėjas sakys, kad šuniukų tėvai nėra patikrinti dėl šios ligos, nes jų seneliai buvo patikrinti, būkite ramūs, vadinasi ligai plisti kelias buvo užkirstas jau anksčiau. Tuo įsitikinti galite paprašę genetinių tyrimų išrašus arba patikrinę įrašus šuniuko kilmės dokumentuose. Prie šuniuko tėvų, senelių ar prosenelių vardų bei titulų turėtų būti įrašas DNA – „DES clear“.

Atlikti genetinį tyrimą galima JK laboratorijoje Animal Health Trust (internetinis adresas – aht.org.uk). Šuns seilių mėginys į laboratoriją yra siunčiamas paštu. Seilių mėginį jums siuntimui paruoš veterinaras. Iš anksto internetu sumokėję už paslaugas, tyrimo rezultatų sulauksite el. paštu per kelias savaites. Yra ir kitų laboratorijų atliekančių genetinius tyrimus.

Parengta pagal cavalierhealth.org

Taip pat skaitykite
Kodėl tokie brangūs šunys veislynuose?
Kaip rašė vienas komentatorius FB, LT veisėjai išprotėję dėl kainų. Kosmosas kiek jų šunys kainuoja! Tai štai...
Curly coat syndrome - garbanoto kailio sindromas
Dar viena Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių liga, kurios galima išvengti veisiant tik genetiškai patikrintus šunis. Daugelis mano,...
Kaip sužinoti, ar jums tikrai reikia šuns?
Vis mintimis grįžtu į šuniukų auginimo džiaugsmus ir rūpesčius. Tomis mintimis ir nutariau pasidalinti po to, kai...