Rudos dėmės ant kavalieriuko galvos legenda
Ar žinojote rudos dėmelės ant blenheim spalvos kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliaus galvos legendą?
Turiu omenyje tą rudą dėmę spanieliuko viršugalvyje, kurią matote 19 a. paveiksle… Kiekvieną kartą gimus vadai veisėjai pasidžiaugiame, kiek gi gimė blenheim šuniukų su šia dėme, kuri yra laikoma sėkmės ženklu.
Ji daug kaip vadinama istoriniuose šaltiniuose: karalienės bučinys, kunigaikštienės bučinys, Blenheim spot (blenheimo dėmė), lozenge spot (pastilės dėmė?), kunigaikštienės nykščio atspaudas. Jau šiais laikais atsirado dar ir Budos bučinio epitetas.
Labiausiai paplitusi Blenheim spalva yra pavadinta Blenheim rūmų, kuriuose jie buvo veisiami, garbei. Už veislę turime būti dėkingi rūmų šeimininkui Marlboro kunigaiščiui Johnas Churchillis ir dar kelioms paskesnėms jo kartoms. Jo žmona Sarah Churchill ir tapo legendos apie kunigaištienės bučinį pagrindine veikėja.
Pasakojama, kad kunigaikštis išvyko į karą didelio mūšio išvakarėse. Jo susirūpinusi žmona dieną prieš mūšį paguodos ieškojo pas besilaukiančią spanielę. Kunigaikštienė praleido naktį glostydama jos galvą ir ten laikė padėjusi nykštį.
Šuniukai gimė kitą dieną ir ant jų baltų kaktų buvo mažos rudos dėmelės, panašios į nykščio atspaudą. Tą pačią dieną pasklido žinia, kad mūšis laimėtas ir kunigaikštis liko gyvas. Dėmelės ant kavalieriukų galvos tapo sėkmę nešančiu ženklu.
Paveikslo dailininkas – Edwinas Landseeris (1802–1873).
Modelis – karalienės Viktorijos puseserė Saksonijos Koburgo-Gotos princesė Viktorija su trimis anuomet vadintais žaisliniais spanieliais (toy spaniel).