Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių ligos: siringomielija (SM) arba tai, kas dažnai „liaudyje“ vadinama „kai smegenys netelpa šuns galvoje“.
Šunų siringomielija (serga ir žmonės) – tai rimta lėtinė progresuojanti nervų sistemos liga, kuriai esant stuburo smegenyse šalia galvos smegenų susidaro skysčio pripildytos ertmės – cistos. Kavalieriukui, sergančiam siringomielija, dažniausiai skauda kaklo srityje. Kadangi skausmas deginantis, šuo „kaso orą“, bijodamas prisiliesti ir sukelti dar didesnį skausmą. Ore šalia kaklo atliekami kasymosi judesiai – siringomielijos požymis.
Kodėl kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliai serga siringomielija?
Galinė kavalieriaus karaliaus Karolio spanielio kaukolės pusė paprastai būna per maža, kad joje tilptų visos smegenų smegenėlės, pastarosios gi gali būti per didelės, todėl prasispraudžia pro foramen magnum (pakauškaulio didžiąją angą) ir dalinai blokuoja galvos ir stuburo smegenų skysčio tekėjimą stuburo vidumi. Manoma, kad dėl pakitusios galvos ir stuburo smegenų skysčio tėkmės sukeliamo kintančio spaudimo stuburo smegenyse susidaro SM ertmės, vadinamos fistulėmis.
Daugumai veislių SM pasitaiko retai, tačiau labai paplito kavalieriaus karaliaus Karolio spanielių, Briuselio grifonų ir čihuahua veislėse. Nuo 2000 m. kavalieriams nustatytų šios ligos atvejų stipriai padaugėjo. Mokslininkų manymu, daugiau nei 50% kavalierių gali turėti SM. Jie teigia, kad siringomielija kiekvienoje paskesnėje kavalierių vadoje darosi vis sunkesnė ir labiau išplitusi. Šios ligos atvejų pasitaiko visame pasaulyje, ji nėra būdinga konkrečioms valstybėms, veisimo linijoms ar veislynams, o specialistai teigia, kad tai yra paveldima.
Skausmas – svarbiausias klinikinis siringomielijos požymis.
Simptomai gali būti labai įvairūs, tačiau dažnai anksčiausiai pasireiškiantis požymis – šuo jaučia skausmą kaklo srityje ir dėl to šunims kyla nevaldomas noras kasytis kaklą ir pečius. Po to paprastai galvos, kaklo ir pečių srityje stipriai suskausta ir dėl to šuo suinkščia arba sukaukia.
Žmonės, sergantys siringomielija, skausmą apibūdina kaip stipriai deginantį niežulį. Manoma, kad tarp skausmo stiprumo ir cistos pločio yra tiesioginė priklausomybė. Kuo cista yra platesnė, tuo stipresnį skausmą jaučia šuo.
Šunys dažniausiai netoleruoja apykaklių ar kai yra liečiama priekin÷ kūno dalis. Tipiškai, šunys kurie turi didelio diametro cistą stuburo smegenyse, kasosi tik vieną kūno pusę vaikščiojimo metu ar kasosi net ir neliečiant kūno.
Dažniausi tyrimais nustatyti siringomielijos požymiai:
- kasymasis kaklo srityje neliečiant kaklo,
- skausmas šunį keliant,
- deginantis skausmas nugaroje, kaklo srityje,
- priekinių ar užpakalinių kojų ataksija.
Įvedę į youtube žodžius „syringomyelia cavalier king charles spaniel symptoms“, rasite daug video, kuriuose užfiksuota sergančių kavalierių elgsena.
Siringomielija – nepagydoma.
Progresuodama liga sunaikina kavalieriaus karaliaus Karolio spanieliaus stuburo smegenų dalis ir tampa tokia skausminga, kad ja sergantis šuo gali perkreipti kaklą ir netgi miegoti ir ėsti tik aukštai iškelta galva. Šuns kojos gali vis silpnėti, dėl to vis sunkiau darosi vaikščioti. Kartais šunų būklė pablogėja tiek, kad juos ištinka paralyžius.
Siringomielijos diagnozavimas.
Geriausiai diagnozuoti šią ligą padeda magnetinio rezonanso tyrimas. Kiek mažiau informatyvi kompiuterinė tomografija. Tyrimą reikėtų atlikti 2 metų šunims ir kartoti po 2 metų, stebint pokyčius. Retai kada SM galima diagnozuoti jauniems šuniukams, nes šios ligos simptomai paprastai nebūna išreikšti iki 6 mėnesių amžiaus, o kartais išryškėja tik sulaukus kelerių metų. Šį tyrimą jau galima atlikti Jakovo veterinarijos centre Vilniuje.
Siringomielijos gydymas.
Jei kavalieriaus liga nėra stipriai progresuojanti, nuolat vartojant vaistus, jo gyvenimo kokybę galima kiek pagerinti ir gyvenimą prailginti.
Skausmą ir kitus neurologinius požymius galima sumažinti chirurginiais arba terapiniais metodais. Tyrimų duomenimis, geriausią gydomąjį efektą turi prednizolonas.
Parengta pagal cavalierhealth.org